• אהבתם? שתפו!

יבוא מסין מהווה הזדמנות עסקית מעניינת עם פוטנציאל גדול להתפתחות. עם זאת, אין זה פשוט לנהל עסקים במציאות של שוני תרבותי, קשיי שפה ומרחק גאוגרפי, ההופכים הזדמנות זו למאתגרת יותר. וזה עוד לפני שבכלל הגענו לנהלים ולביורוקרטיה הסינית המסועפת. כיצד אם כך גורמים לעסק לשגשג ולהצליח? חשוב ללמוד ולהבין היטב במוצר שאותו רוצים לייבא ולבנות תכנית עבודה עסקית מסודרת ומדויקת, אשר תסייע להוציא את התכנית מהרעיון לפועל. עסקים עם סין אינם דבר פשוט, אך גם לא בלתי אפשרי. ההוכחה לכך נמצאת בכמויות האדירות של המוצרים המיובאים ממדינה זאת וממלאים את המדפים כמעט בכל החנויות.

לפני שמייבאים מוצרים מסין – מה כדאי לבדוק?

שלה הלמידה, המחקר והתכנון מהווה את אחד החשובים והקריטיים בכל ניסיון של פיתוח עסקי. חשוב להבין מול מה אנחנו מתמודדים וכיצד השוק הולך להגיב למוצר שנציג לפניו. עלינו לוודא כי העסק יהיה רווחי וכי המחיר יכסה את עלויות הייצור, היבוא, ההפצה והשיווק. המידע שחשוב לבדוק לפני שמתחילים לייבא:

  • מידת הדרישה וההתאמה של המוצר לשוק בארץ
  • גודל התחרות למוצר זהה
  • מחיר הממוצע שאנשים מוכנים לשלם עבור המוצר
  • עלויות ייצור
  • עלויות הפצה ושיווק
  • אחסון ותוקף המוצר
  • דרישות טיפול ותחזוקה
  • הכשרת עובדים
  • ועוד…

את כל הנתונים יש להצליב ולשקלל בחישוב הכדאיות הכולל, על מנת לוודא כי העסק שהחלטנו להשקיע בו אכן נכון לשוק המקומי ויכול להיות מצליח ורווחי.

להבין את נבכי התרבות הסינית

סין היא מדינה עם תרבות מגוונת ועשירה והיסטוריה ארוכה ומכובדת. חשוב להבין גם כי מדובר במדינה גדולה מאוד המחולקות לאזורים שונים, בהם קיימת תרבות מקומית וניב דיבור הייחודיים למקום. כל אלה הופכים את ההתנהלות מול הנציגים הסינים למורכבת יותר. במידה ומדובר בעסק קטן מאוד וברצונכם להזמין כמה עשרות מהדגמים באופן חד פעמי – הרי שזו לא בעיה וכנראה שתצליחו להסתדר מול נציג מקומי השולט בשפה האנגלית ברמת ההתכתבות במייל. עם זאת, במידה והמטרה שלכם לבסס עסק יציב ומשגשג עליכם להיות מסוגלים לארגן עסקה משתלמת יותר, דבר שיתבטא במחירים, איכות החומרים, ועוד. מרבית המפעלים הגדולים נמצאים בעיירות תעשייתיות או בפרברים, הכין שאחוז דוברי האנגלית קטן יחסית. וגם אם אתם שולטים בשפה המנדרינית, יתכן ותתקלו בקשיים בשל הניב המקומי. בנוסף לקשיי השפה קיימת כל תרבות עשיית העסקים השונה מאוד מישראל. על מנת להצליח במשא ומתן מומלץ מאוד ליצור קשר עם חברה או סוכנות מקצועיים אשר יוכלו להדריך אתכם בכל שלבי המגעים, לארגן לכם מתורגמנים ויועצים מתאימים ולסייע עם החוקים והביורוקרטיה.

כיצד עוברים משלב התכנון והמחקר אל הפועל?

ההוצאה לפועל צריכה להתבסס על תכנית מסודרת ומדויקת המפרטת בצורה מדורגת, פשוטה והגיונית את כל השלבים הדרושים על מנת להפוך את החזון העסקי שלנו למציאות. תכנית הבנויה בצורה טובה תיקח בחשבון את כל המשתנים הרלוונטיים, כולל: הוצאות, הכשרה, כוח אדם דרוש, לו"ז, הגשת מסמכים והתנהלות מול הביורוקרטיה, מגעים מול סין, השכרת מבנה או מבנים, פתיחת משרד לקבל קהל, ועד. תכנית מסודרת גם תשפר באופן משמעותי את הסיכויים לקבלת הלוואה בתנאים משתלמים יותר. בניית תכנית אינה עסק פשוט, מאחר והיא מהווה בסיס לכל העסק. במידת הצורך ניתן לפנות לקבל ייעוץ עסקי מקצועי, על מנת לקבל את תכנית העבודה המותאמת ביותר לעסק המתפתח.