• אהבתם? שתפו!

כל מה שחשוב לדעת על תופעת האקנה ועל דרכי טיפול באקנה

סובלים מאקנה? אתם לא לבד! מיליוני אנשים בכל רחבי העולם מכירים היטב את התופעה, הידועה יותר בשם חצ'קונים וחוו אותה על בשרם. מדובר הרי בתופעה המיוחסת לגיל הבגרות ולתקופת המחזור הנשי, כך שקשה מאד לברוח ממנה. הבעיה מתחילה כאשר האקנה מחליט לתקוף אותנו בצורה אגרסיבית מאד, או כאשר הוא מסרב לחלוף בתום גיל ההתבגרות וממשיך ללוות אותנו גם לאחר מכן הרחק אל גיל 30 ואפילו 40. כל מקרה לגופו וחשוב לבחון את הסיבות והאם הפצעים רק בעצם תופעת לוואי של בעיה חמורה יותר.

הסיבות השכיחות ביותר לתופעת האקנה

כאמור אקנה מבקר אותנו כאשר אנחנו נמצאים ב"מוד" מסויים, למשל בעת תקופה בה הפעילות ההורמונלית בגופנו גבוהה יחסית, או כאשר אנחנו בימים של וסת. כמו כן במידה ואנו משלבים בתזונתנו חומרים שונים או מזונות עתירי שומן (גרעינים, חטיפים וכו'), או כאשר אנחנו צורכים מוצרי חלב עתירי הורמונים.

מלבד זאת ישנו קשר בין אקנה לבין תרופות מסויימות, וכן בין אקנה לבין אלרגיות. אם אתם סובלים מן השניים גשו אל הרופא ובררו את הקשר, יכול מאד להיות שניתן יהיה לשנות את אותם טיפולים שאתם מקבלים לטובת שיפור מצב האקנה.

תחזוקה אידיאלית על מנת לטפל ולשפר את המצב

המבקשים להקל על מצב האקנה בפנים או בכל חלק אחר בגוף חייבים להתחייב לכמה כלי בסיס, טיפול באקנה דורש משמעת, אם חסר לכם כוח רצון, סבלנות או משמעת תמשיכו לסבול מפצעונים לאורך זמן רב. חשוב לשטוף פנים בהקפדה גדולה לפחות שלוש פעמים ביום, במהלך השטיפה כדאי לסבן את העור עם סבון מיוחד המתאים לשם טיפול באקנה.

הסבון המיוחד יחד עם המים יפחיתו את כמות החיידקים בעור, יורידו את שכבות השומן המיותר מהפנים ויעזרו להם להבריא. כמו כן יש להתחייב לתזונה מאוזנת יותר, לפעילות ספורטיבית ולשתייה מרובה של מים בלבד.

דרכי טיפול באקנה

מלבד הדברים הבסיסיים שיש להקפיד עליהם שציינו קודם ניתן לטפל באקנה בעזרת תכשירים שונים הנמכרים בכל בית מרקחת. במקרים קיצוניים ניתן לעבור טיפולי לייזר, או להשתמש – באמצעות מרשם רפואי בלבד – בכדורים המביאים לתוצאות מרשימות מאד בעת טיפול באקנה, אך הם דורשים מעקב רפואי צמוד.במקרים בהם האקנה משאיר צלקות (חורים) בפנים ניתן להעלים את הסימנים באמצעות פילינג לפנים

תזונה נכונה ומאוזנת

בהרבה מקרים האקנה יכול להשתפר באופן משמעותי כאשר נמנעים ממזונות מסוימים כמו מזונות שמנים, מטוגנים , תעשייתיים , שוקולדים וכו. לרוב דיאטה מאוזנת ונכונה המוסיפה ירקות טריים, פירות ומזונות דלי שומן, יכולה לעשות פלאים ןלהפחית באופן משמעותי את הבעיה.

לסיכום ניתן לאמר כי טיפול נכון הוא אינדווידואלי ומורכב כמעט תמיד ממספר שיטות המשולבות יחדיו ונותנות מענה מכמה כיוונים שונים, תזונתי , תרופתי, טיפול פיזי ולעתים גם נגיעה בהיבטים נפשיים.