• אהבתם? שתפו!

…הכניסו את גוף המאמר כאן

כשמישהו שואל מישהו את השאלה הזאת אז זה כנראה קורה בגלל אחת מהסיבות הבאות: או שיש לו מכר שזקוק לאחד כזה או שהוא בעצמו חולה במחלה כלשהי שקשורה ללב או שהוא מתחיל לעבוד בתחום, בין אם זה בתור מתנדב במגן דוד אדום ובין אם זה תלמיד לרפואה. בכל מקרה זוהי שאלה מאוד חשובה שלא תשאל סתם על ידי מישהו שאין לו קשר לעניין. דפיברילטור הוא מכשיר ששולח שוק חשמלי ללב כאשר הלב עובר תהליך של דום לב. התהליך עובד כמו שעושים ריסטרט למחשב, השוק החשמלי מפסיק לרגע את פעולת הלב אינה סדירה ואז הלב אמור להתחיל לעבוד מחדש כמו שצריך.

מי בכלל זקוק לדפיברילטור?

יש כמה סוגים של דפיברילטור וכולם נועדו כדי לעשות את אותה העבודה. חלקם מתקדמים יותר וחלקם פחות, חלקם ניידים וחלקם אוטומטיים אבל בגדול כאשר יש בן אדם שעובר אירוע לב או שיש אי תפקוד של הלב כמו בדום לב הדבר היחידי שיכול להציל לו את החיים באותו הרגע זה מכשיר הדפיברילטור שהוא כמו שאמרתי עושה ריסטרט ללב על ידי שליחת שוקים חשמליים. בדרך כלל אנשים מבוגרים מעל גיל 80 שהם במצב סיכון גבוה כפי שהוגדר על ידי הרופא או המחלה שלהם, או אנשים שעוברים ניתוח מורכב ימצא על ידם דפיברילטור. כמו כן היום יש חוק שבכל אזור שמאכלס כמות מסוימת של אנשים לגודל מסויים חובה שימצא מכשיר כזה בתוכו על כל מרחק מסויים. בכל קורס של עזרה ראשונה ילמדו את המתלמד כיצד להגיש עזרה לבן במצב של דום לב.

יחי ההבדל הקטן

אז עכשיו ניגע בהבדלים שביניהם ולמה צריך כל אחד מהם

    הדפיברילטור החיצוני האוטומטי – הוא הדפיברילטור הנפוץ ביותר והוא נמצא בכל אמבולנס של מגן דוד אדום. זהו אותו דפיברילטור שמגישים באמצעותו עזרה ראשונה במקרה של פרפור חדרים והוא מתאים לכל אדם שעובר אירוע לב. קל להשתמש בו ולא צריך צוות רפואי סופר מקצועי בשבילו.דפיברילטור חיצוני ידני – דורש ידע רפואי רב שכן הקלינאי או הרופא נדרש להכניס נתונים למכשיר לפי הידע והנסיון שלו ולפי הנתונים של החולה.דפיברילטור פנימי ידני – הם די זהים לגרסה החיצונית עם הבדל משמעותי אחד והוא שהחשמל ללב עובר דרך אלקטרודות שיש להן מגע ישיר עם הלב וכמעט תמיד נמצא את המכשיר הזה רק במצב של ניתוח לב פתוח.דפיברילטור מושתל – או פנימי אוטומטי – למעשה זהו שתל שמושתל מתחת לעור ואליו מחוברות שתי אלקטרודות שמחוברות אל הלב. השתל מפקח על קצב הלב (בדומה לקוצב לב)  ומעביר שוק חשמלי ללב במצב של הפרעות קצב לב מסכנות חיים לפי תכנות המכשיר. למכשיר יש גם טעויות מדי פעם ובכל אמבולנס יש מעין מגנט שיודע לבטל את הפעולה שלו כדי למנוע מהחולה סבל רב.

ישנם עוד מספר סוגי דפיברילטורים אבל אלו הם הנפוצים ביותר.