• אהבתם? שתפו!

 

 

גז – אחת הסיבות הידועות ביותר כאשר מזגן לא מקרר הינה חוסר גז.

לרוב חוסר גז במזגן נובע מכך שלמרות שהגז נמצא במערכת צינורות סגורה, ישנה דליפה טבעית של גז וניתן להרגיש את המאמץ הנדרש מהמזגן לקרר את החלל בו הוא מותקן או אפילו לא לחוש כי הוא מקרר בכלל.

מומלץ אחת לשנתיים עד חמש שנים לבצע מילוי גז – סביר להניח כי מילוי גז יפתור את התקלה לשנתיים הקרובות.

דליפת גז – במידה ולאחרונה(עד כשנה) ביקר טכנאי מזגנים בביתכם, לשם מילוי גז וכעת נדרש שוב מילוי גז, ניתן לשער כי ישנה דליפת גז מהצינורות או מאחד מרכיבי המזגן כגון: רדיאטור של חלקו החיצוני של המזגן או רדיאטור פנימי של המזגן. ייתכן והדליפה מקורה במדחס המזגן או מהצנרת המקשרת בין שני חלקי המזגן.

 

איתור דליפת גז איננה תמיד קלה ויש צורך במיכשור וידע מיוחדים לביצוע האיתור והתיקון. לא כול טכנאי מזגנים ידע לבצע תיקון דליפת גז, כמו כן לא לכל טכנאי מזגנים יש את הציוד הנדרש לכך. בכל אחד מהמקרים הנ"ל המזגן יקרר בתפוקה חלשה א לא יקרר כלל.

סיבה נוספת לכך שהמזגן לא מקרר, יכולה לנבוע מאחד הרכיבים העיקריים של המזגן, כגון: מדחס שאינו נכנס לפעולה מסיבות מסוימות, מגען שאיננו מעביר מתח וכן נתק באחד החוטים המזינים את יחידת הקירור של המזגן.

כמו כן ישנן תקלות חשמל נוספות. תקלות חשמל הן תקלות פשוטות לזיהוי, בתנאי שמדובר בטכנאי מזגנים מקצועי. איתור תקלה לוקחת כ- 20 דקות בממוצע.

 

תקלת חשמל יכולה לנבוע מכרטיס פיקוד המזגן שתפקידו לנתב בין כול רכיבי המזגן. הכרטיס מורכב מרכיבים אלקטרוניים וכן מגענים. במידה ואחד הרכיבים בכרטיס או המגען תקולים – יעדיפו רוב טכנאי מזגנים להחליפו בכרטיס חדש ולא לתקן את הישן.

 

לכרטיס הפיקוד מחוברים בין שלושה לחמישה חיישנים (רגשים) אשר מקבלים ומוסרים מידע לכרטיס הפיקוד. במידה ואחד הרגשים איננו תקין, המזגן יקרר פחות ואף עלול שלא לקרר כלל.

 

ישנם טכנאי מזגנים שיעדיפו להחליף את כול הרגשים, למרות שרק רגש אחד תקול על מנת להבטיח שהתקלה לא תשנה.

סיבה נוספת למזגן שאיננו מקרר יכולה לנבוע ממנוע מאורר חיצוני תקול או שאיננו פועל כלל.

תפקידו של מנוע מאוורר חיצוני הוא לגרוע את החום שצבר הגז מתוך הבית ולפזר אותו לסביבה. במידה והמנוע לא יבצע את עבודתו, לחץ הגז במערכת יעלה מאוד עד כדי כך שהמדחס לא יעמוד תחת העומס ויפסיק לעבוד או שיקצר את המפסק בלוח החשמל.

לסיכום: כול אחד מהרכיבים שהוזכרו במאמר עלול לגרום להפסקת פעילותו התקינה של המזגן ואף להחמיר את התקלה.

 

במידה ואתה חש בירידה בתפוקת הקירור, שומע רעש מוזר או שהמזגן לא מקרר כלל, יש להפסיק מייד את עבודת המזגן, לנתקו מזרם החשמל ולהזמין טכנאי מזגנים. אל תנסה להפעילו עד הגעתו של טכנאי מזגנים מוסמך.