• אהבתם? שתפו!

מה הן מברגות אימפקט? לאיזו מטרה הן משמשות? מה ההבדל בינן מברגות ומקדחות רגילות? מה היתרונות והחסרונות של כלי העבודה הצובר פופולריות כה רבה?

מברגות אימפקט הן הלהיט החם בשנים האחרונות בקרב בעלי מקצוע וחובבים בתחומי הבניה, הנגרות והשיפוצים בזכות היתרונות המשמעותיים שהן מציעות. קיים בלבול מסויים ביחס למהותם של כלים אלה היות והם דומים מאוד למקדחות. השימוש העיקרי בכלי זה הוא לעבודות בהן יש צורך קבוע בהברגות רבות גם מול חומרים הנחשבים קשים לעבודה. אם אתם נדרשים להברגה או שחרור של ברגים כלשהם זהו מכשיר ייעודי אשר יזרז את העבודה, יהפוך אותה לקלה יותר ויימנע בעיות נפוצות הנובעות משימוש במברגות ומקדחות רגילות. במקרים אלו שימוש בכלי שאינו מיועד לכך ספציפית עלול להיות מתסכל ומעייף.

מברגת האימפקט היא כלי רב עצמה בו שוכלל מנגנון אשר מספק במכה מומנט סיבוב מהיר וחזק פי כמה מזה של מברגה רגילה וכך ינעץ וישחרר ברגים גם בחומרים קשים לעבודה. היתרון במנגנון עצמו הוא ייעול חלוקת כוח הפיתול (torque) כך שיותר אנרגיה מושקעת בדחיפת הבורג. היות ופחות כוח סיבובי מוחזר אל הכלי עצמו וגורם לו לרטוט ולצאת ממקומו, הדבר מבטיח עבודה קלה ונוחה יותר. יתרון תכונה זו מתבטא בכך שיש פחות צורך להישען על הכלי בעת השימוש בו, דבר החוסך מאמץ רב ומקצר משמעותית את זמן ההברגה ושיחרור ברגים. יתרון חשוב נוסף הוא שחיקה מינימלית של ראש הבורג או נקב התבריג. כל אחד שנאלץ להתמודד שחרור בורג פיליפס שחריצי שראשו נשחקו לגמרי, או להדק בורג לנקב רופף שהורחב עקב שימוש במקדחה חזקה מדי יעריך מאוד תכונה זו.

דגמי מברגות אימפקט מגיעים בהספקי כוח שונים שמתאימים למשימות שונות. מברגות המיני בעלות הספק מ-7.2 עד 12 וולט קלות ונוחות יותר ובעלות יתרון רב ביכולת להגיע לפינות ומרווחים צרים. הן מזרזות מאוד עבודות הידוק משטחי עץ למיניהן בהן נדרשת הברגה מהירה של חופני ברגים בזמן קצר. יתרונן של המברגות הגדולות יותר בעלות הספקים של 14.4 ו-18 וולט הן כמובן בכוחן, אך גם ביציבותן המתבטאת בפחות רטט בזמן העבודה. מברגות האימפקט שימושיות מאוד גם בעבודות קלות יותר כגון התקנת ארונות ומסגרות היות ולמרות כוחן הרב, ישנה אפשרות לוויסות המהירות בעזרת ההדק, תכונה חיונית אם קיים צורך בעבודה אינטנסיבית עם חומרים קשים או כבדים, אך גם לעבודה עדינה יותר בו זמנית.

ישנם גם חסרונות בכלי זה אשר מוטב לשים אליהם לב לפני שנפטרים מהמקדח או המברגה הרגילים. העבודה הקלה עם הברגים מונעת הערכה נכונה של כוח, כך שמשימת הידוק דיקט למתכת או חומר קשה למשל עלולה להסתיים בחירור החומר העדין. למלאכות עדינות מאוד ייתכן שעדיף להשתמש במברגה חשמלית בעלת כוח קטן, או אף במברג ידני רגיל. חסרון נוסף הוא הרעש הרב שהמכשיר מפיק – ייתכן שכדאי לשקול שימוש באטמי אזניים בעת השימוש בו.

כבעת בחירת כל כלי עבודה, ההמלצה היא תחילה לברר מה סוג, אופי ואינטנסיביות העבודה העיקרית אותה אתם מבצעים ולנסות כלים ודגמים שונים רבים ככל האפשר במקביל בתנאים וחומרים זהים תוך בדיקת פרטים כגון נוחות האחיזה, היציבות, זמן העבודה ובחינת הגימור, לצד פרטים טכניים חשובים כגון הסוללות, האביזרים הנלווים, ואפילו את תיבת האריזה.